Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NAPIŠTE NÁM

Kateřina Šeligová
Lhota 145
763 02 Zlín
tel: 776320076
napište nám

 

KOMBUCHA - Zázračná čajová houba

 

Ještě než začnete číst následující řádky mějte prosím na paměti, že ikdyž je kombuchový nápoj bez větší nadsázky skutečně elixír zdraví, tak si ho bohužel většina degraduje použitím nekvalitního čaje, který mnohdy nese stopy pesticidů a dalších zdraví škodlivých látek.

Pokud se tedy rozhodnete kombuchu připravovat a být jejím zastáncem jako my, tak silně doporučujeme, aby jste si také vybrali kvalitní sypaný čaj. Nápoj má potom  znatelně lepší chuť, houba je zdravější a pokud používáte přírodně aromatizované čaje, tak můžete experimentovat s různými příchutěmi, aniž by to jakkoliv ovlivňovalo zdraví houby. V tomto odkazu můžete nalézt osvěžující nálevy kombuchy.

 

Kombucha

 Číňané, Rusové ale i Japonci údajně připravovali již před dvěma tisíci let nápoj s čajovou houbou. Tradiční čajové národy mají své legendy o kvašeném čaji a i u nás se pěstovala „čajová houba“, z které se připravoval léčivý nápoj slibující dlouhověkost. Je hned několik mýtů a pověstí jak kombucha vznikla, ale z odborného hlediska se nabízí pouze jedno vysvětlení. 

Kombucha pro své přežití potřebuje cukr a vodu a to se jen tak nikde v přírodě pospolu v takových podmínkách nevidí. Vysvětlení se dostalo, až když se v horách objevily tůně plné medu stékajícího z úlů horských včel, kde právě na hladině pozoruhodná kultura rostla. Bohužel se na tento zázračný nápoj zapomnělo a dostává se znovu do podvědomí až teď, kdy se lidé zase začínají zajímat o alternativní medicínu a zdravý životní styl. O nápoji z kombuchy už dokonce začínají psát listy jako je the Guardian, the Washington Post a další a do jejího výzkumu zkoumajícího možnosti použití se investují nemalé peníze.


Pozoruhodná symbióza 

 Co kombucha vlastně je? Kombucha je čajový nápoj, který se do povědomí české společnosti znovu dostal teprve nedávno a je na nadějné cestě stát se trendy zdravým nápojem. Jen pro upřesnění, o kombuše se říká, že je to houba, ale ve skutečnosti se jedná o symbiózu kvasinek a bakterií, čili lišejník. Jde o kvašený nápoj z čaje, který obsahuje živou kulturu. Oficiálně je kombuchová kultura označena jako SCOBY.

Kombuchová kultura je houbovitý rosol, který se vytváří na hladině oslazeného čaje a tvarem kopíruje stěny nádoby. V čaji pak přežívá a dochází ke kvašení, při kterém vznikají mnohé hodnotné látky, a nápoj získává jedinečný charakter. Chuť Kombuchy je sladkokyselá a odvíjí se od délky kvašení, druhu zvoleného čaje a vlastnostech kultury. Delší kvašení snižuje obsah cukru a zvyšuje obsah kyselin. Proces trvá obvykle několik dní, nejčastěji týden. Pokud v nápoji necháte kombuchu příliš dlouho, tak si vytvoříte domácí kombuchový ocet.

 

Domácí kombucha a její příprava

 Hotový nápoj se prodává ve většině supermarketů, ale je možné si jej připravit i doma. Bohužel kupovaný nápoj bývá většinou pasterizován, a z tohoto důvodu v něm zahynou veškeré prospěšné živé kultury. Příprava doma Vás stojí opravdu jen 2L vody 150g cukru a 8g čaje. Dokonce je možné si  vypěstovat vlastní kombuchovou kulturu z hotové Kombuchy. Připravená kultura se pak vkládá do sladkého čaje v podstatě libovolného druhu. Obvykle se Kombucha připravuje z čaje černého (z vlastní zkušenosti se nám nejvíce osvědčil černý cejlonský čaj). Kombuchu je ale možné připravit i ze zeleného čaje, oolongu nebo bylinkových odvarů. Příprava má  několik kroků.

Potřebuje kombuchovou kulturu, které se dá většinou sehnat na výměnných fórech, kde Vám ji majitelé po domluvě zašlou, anebo se dá koupit v obchodě. Nákup v obchodě moc nedoporučujeme. Houby bývají většinou polomrtvé a může se stát, že se v nálevu nechytne, popřípadě zplesniví.

 

 • Upozorňujeme, že kombucha nesmí přijít do styku s kovovým předmětem!
 • Pro přípravu budeme uvažovat s 2 L nápoje. Postup je obdobný jako s přípravou čaje.
 • Uvaříme si 2 L vroucí vody, přidáme 150g cukru, pořádně zamícháme a necháme asi 10min luhovat 4 čajové pytlíky čaje nebo 8-10g sypaného čaje.
 • Jak jsme zmínili, ideální je použít černý cejlonský čaj, který nápoji dodá říz a výraznou chuť.
 • Po 10 minutách vyluhovaný čaj vytáhneme a nápoj necháme vychladnout přibližně na pokojovou teplotu.
 • Až čaj zcela vychladne, tak jej přelijeme do skleněné nádoby. Na tvaru opravdu nezáleží, kombucha na povrchu vyroste a bude kopírovat okraje nádoby. Nejvíce se nám osvědčila velká zavařovací sklenice na okurky.
 • Kombuchovou kulturu umístíme světlejší stranou nahoru na hladinu a sklenici shora přikryjeme plátýnkem nebo ubrouskem aby se nám do nápoje nedostaly kvasné mušky. Houba většinou plave nahoře, ale může se stát, že nám na pár dní klesne ke dnu a posléze vyplave. Sklenici umístíme na místo, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Doba, kdy bude nápoj hotový, se odvíjí od teploty v místnosti. Vycházíme-li z předpokladu, že bude pokojová teplota 20-22°C, tak by měl být nápoj připraven v ideální konzistenci za 5-7 dní. Čím kratší doba, tím bude v nápoji víc cukru. Naopak, čím déle, tím bude nápoj perlivější a octovatější.
 • Opětovná příprava je stejná, nicméně je důležité na dně nádoby nechat alespoň 3 cm původního nápoje, aby se zachovaly kvasinky a kyselost roztoku (kal na spodu nádoby) a v novém nálevu bylo ihned zpočátku příznivé prostředí pro tvorbu nové houby.
 • Mezitím než nám čaj vychládne se původní kombucha opatrně propláchne pod tekoucí vodou a nechá se s trochou roztoku v plastové nebo skleněné nádobce.
 • Pokud chcete houbu rozmnožit, tak stačí jednu vrstvu ze starší kombuchy opatrně odloupnout a dát do nového roztoku anebo odlít část roztoku do menší nádobky a počkat, až se nám na hladině kultura sama vytvoří.
 • Nápoj se může postupně odlévat a spotřebovávat v průběhu a nebo se může v den zralosti 5.-7. den nápoj slít do sklěných láhví, zavíčkovat a dát do ledničky, kde takto vydrží cca 4-5 dní. (může se stát, že se v láhvích na povrchu vytvoří jemný povlak, to znamená, že začala tvorba nové houby. Stačí scedit, nicméně při požití nehrozí žádné nebezpečí, kultura je vnitřně zcela neškodná)
 • Doporučujeme do slitého nápoje v láhvích přidat například bobulové plody, kousky ovoce a nebo třeba zázvor. Nápoj se bude živit z ovocného cukru a po otevření bude příjemně perliví s dodatečným aroma přidaných plodů.

 

Jak kombucha pracuje?

 Kultura, která se živí nálevem čaje, cukrem a kyslíkem vytváří řadu organických kyselin (včetně mléčné a listové), vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E a K, proteiny, ale také alkohol (cca 1 %) a oxid uhličitý. Výsledek tak bývá jemně perlivý a obsahující samozřejmě nejen zmíněné látky, ale i většinu z látek z původního čajového nálevu včetně kofeinu. Dietáři nemusí mít vůbec strach ba naopak, kombucha spotřebuje téměř všechen cukr a přemění ho právě na výše zmíněné zdraví prospěšné kyseliny a vitamíny.

 

Zázračný nápoj

 Už podle unavujícího výčtu látek je jasné, že Kombucha je zdraví velice prospěšná. Pouze velmi zběžně je nutné se zmínit o blahodárných účincích na hlubší spánek, posílení imunitního systému, uklidnění, zlepšení mozkové činnosti, trávení nebo zlepšení metabolismu. Účinně bojuje proti skleróze, potížím s prostatou, alergiím, revmatu a především kožním chorobám. Celkově působí jako detoxikační prostředek a antibiotikum. Zdravotní účinky nabývají až takřka neuvěřitelných rozměrů. Například po výbuchu Černobylu vědci zkoumali, proč některým lidem obrovská dávka ozáření nezpůsobila žádné vážné problémy. Většinu těchto šťastlivců spojovala jedna věc, a to pravidelná konzumace Kombuchy.

 

 I takový zázračný lektvar však může mít své negativní účinky. V první řadě se nedoporučuje dětem do tří let, jelikož obsahuje kofein z čaje a malé množství alkoholu cca 0,5 -  1%. Také vyléčení alkoholici by se měli z tohoto důvodu Kombuše vyhnout. Při časté konzumaci nebo během prvních setkání s nápojem se mohou objevit potíže jako nevolnost, střevní obtíže anebo podráždění žaludku a pálení žáhy. To může být způsobeno alergickou reakcí nebo octem, ale také může jít o důsledek pročišťování organismu. Proto pod heslem „všeho s mírou“ se není třeba bát okusit tento nápoj dlouhověkosti a možná z něj učinit pravidelně podávaný elixír prevence proti chorobám. Nikde není napsaný žádný limit nebo omezení, kolik se nápoje může vypít, ale obecně platí, že je ideální pít 2dcl ráno a 2dcl večer.

 

 

 

Zdravá navrstvená houba plující na povrchu čajového nálevu.

 

Manipulace s kombuchou, při slévání nápoje. Houba nesmí přijít do styku s kovem!

 

Slévání nápoje kombucha do láhví.

 

Dle chuti se může do láhví přidat ovoce nebo koření, pro vytvoření dalších originálních příchutí.

 

Níže je diskuzní fórum, které je zaměřené na poznatky, doporučení, tipy a nabídky/poptávky kombuchy.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nemocná houba
Tom
26.08.2021 23:47
Mrtvá kombucha?
Dominika Pospíchalová
14.05.2021 19:41
img img
Re: Mrtvá kombucha?
Tomáš Pančo
26.06.2021 11:26
Sháním kombuchu
Lenka
19.02.2021 20:20
img img
Re: Sháním kombuchu
PetraRo
20.04.2021 17:12
Anglie - nabízím kombuchu
Ondrej
01.02.2021 11:06
img img
Re: Anglie - nabízím kombuchu
peter
15.05.2021 12:07
Kombucha
Sháním kombuchu v Ostravě Porubě,
07.10.2020 21:15
img img
Re: Kombucha
PetraRo
20.04.2021 17:13
img img img
Re: Re: Kombucha
Inka
29.06.2021 09:51
Daruji kombuchu - Praha
P.
23.07.2020 11:07
sháním kombuchu Bohumín a okolí
maja
11.06.2020 08:06
img img
Re: sháním kombuchu Bohumín a okolí
PetraRo
20.04.2021 17:16
kombucha
maja
11.06.2020 08:03
vitamín K
Eva Menšíková
12.05.2020 10:23
Dá se kombucha dělit?
Petr Lisko
23.04.2020 12:14
img img
Re: Dá se kombucha dělit?
Jana Grosmanka
06.07.2020 09:35
img img
Re: Dá se kombucha dělit?
Jana
14.05.2020 20:46
Nabízím kombuchu
Katka
22.04.2020 12:10
img img
Re: Nabízím kombuchu
Týna
20.04.2021 20:57
img img
Re: Nabízím kombuchu
Jana
09.06.2020 13:31
img img
Re: Nabízím kombuchu
Filip
02.05.2020 23:05
SHÁNÍM KOMBUCHU.
Zuzana Ř.
03.02.2020 22:21
img img
Re: SHÁNÍM KOMBUCHU.
Richard
11.04.2020 07:50
img img
Re: SHÁNÍM KOMBUCHU.
Tomas
08.03.2020 07:36
img img
Re: SHÁNÍM KOMBUCHU.
Tomas
08.03.2020 07:32
img img
Re: SHÁNÍM KOMBUCHU.
Tomas
08.03.2020 07:28
kombucha
zdeňka pokorná
30.01.2020 10:38
Sháním kombuchu
Miki
25.09.2019 07:50
img img
Re: Sháním kombuchu
Magda
18.06.2020 08:14
Shanim kombuchu
Beata
11.09.2019 11:31
img img
Re: Shanim kombuchu
Helena
25.11.2019 20:24
img img
Re: Shanim kombuchu
petr
01.10.2019 22:54
img img img
Sháním kombuchu v Olomouci
Klára Edita F.
07.03.2020 13:46
img img img
Re: Re: Shanim kombuchu
Ondrej
08.01.2020 08:20
Sháním kombuchu.
Alena Hovorčovice
14.06.2019 15:56
img img
Re: Sháním kombuchu.
Maky
23.07.2019 22:30
img img
Re: Sháním kombuchu.
Chocholová
19.07.2019 12:58
Sháním kombuchu. Praha-Kyje
Michal
09.03.2019 12:32
Nabízím kombuchu
Petra
31.08.2018 09:20
img img
Re: Nabízím kombuchu
Adéla
18.02.2019 23:11
img img img
Re: Re: Nabízím kombuchu
Petra
08.04.2019 16:51
img img img
Re: Re: Nabízím kombuchu
Viola
02.04.2019 13:05
img img
Re: Sháním kombuchu
René
10.02.2019 19:10
daruji kombuchu
Petra
23.08.2018 12:03
img img
Re: daruji kombuchu
Lucie
21.06.2019 23:27
img img
Re: daruji kombuchu
Michal
09.03.2019 12:39
img img
Re: daruji kombuchu
idok
09.03.2019 10:04
img img
Re: daruji kombuchu
Romana
08.10.2018 23:09
img img
Re: daruji kombuchu
Petra
23.08.2018 12:05
Nabízím houbu/nápoj ČB
Martina
09.08.2018 12:37
img img
Re: Nabízím houbu/nápoj ČB
Michaela
22.02.2019 17:09
img img
Re: Nabízím houbu/nápoj ČB
Jola
09.01.2019 11:01
img img
Re: Nabízím houbu/nápoj ČB
Hela
12.08.2018 18:25
dotaz
chris
30.07.2018 21:35
Ponúkam kombuchu
Nadežda
22.06.2018 19:33
plíseň na povrchu
Dora
16.05.2018 20:13
img img
Re: plíseň na povrchu
Chocholová
19.07.2019 13:04
img img
Re: plíseň na povrchu
Nadežda
22.06.2018 19:36
ako pestovať kombuchu
Nadežda
13.04.2018 17:14
dotaz
Igor
27.12.2017 10:20
kombuchový ocet
Nina
07.12.2017 11:17
img img
Re: kombuchový ocet
bziXus
13.02.2018 20:40
Kombucha
Petr
11.10.2017 16:52
scháním kombucu
J. Moravec
19.06.2017 10:22
Test, just a test
Aaronbix
30.04.2017 07:32
nabízím kombuchu
Petra
03.04.2017 20:55
img img
Re: nabízím kombuchu
Soňa
14.09.2019 14:16
img img
Re: nabízím kombuchu
Lucie
14.03.2019 08:11
img img
Re: nabízím kombuchu
Katka
23.03.2018 03:44
img img
Prosím, sháním kultury kombuchy
J. Smetana
14.05.2017 10:21
img img img
Re: Prosím, sháním kultury kombu
Dominika
29.05.2017 16:25
img img img img
Re: Re: Prosím, sháním kult
Tomáš Vydra
24.11.2017 22:12
img img img img
Re: Re: Prosím, sháním kult
J.Moravec
16.06.2017 11:33
img img
Re: nabízím kombuchu
Helena
10.05.2017 14:48
kombucha
EVA
01.03.2017 10:57
img img
Re: kombucha
Roman
19.01.2018 10:04
img img
Re: kombucha
Adéla
10.06.2017 15:02
img img
Re: kombucha
Gabriela
10.05.2017 16:57
img img
Re: kombucha
Tyna
27.03.2017 20:14
Kombucha
Jarka
08.02.2017 15:35
Máte doma kombuchu?
Jiřina
12.01.2017 20:30
img img
Re: Máte doma kombuchu?
Chládková Zdenka
10.02.2017 20:38
Prosím,sháním kluru kombuchy!
Zdeněk
12.01.2017 18:31
Daruji kombuchu
Milan
30.10.2016 21:10
img img
Re: Daruji kombuchu
Adéla
10.06.2017 15:05
img img img
Re: Re: Daruji kombuchu
Oldřich
18.06.2017 17:37
img img
Re: Daruji kombuchu
Jitka
28.11.2016 22:20
img img img
Re: Re: Daruji kombuchu
Jiřina
12.01.2017 20:33
kombucha
Jana
14.10.2016 12:31
img img
Re: kombucha
milan
30.10.2016 21:05
img img img
Re: Re: kombucha
Draha
14.05.2017 20:16
Shanim houbu - Ostrava
Veronika
14.10.2016 06:04
Shanim houbu - Ostrava
Veronika
14.10.2016 06:03
dotaz
Honcová Věra
22.05.2016 12:15
img img
Re: dotaz
Salek-caje
02.06.2016 08:20
dotaz
Bláha
27.11.2015 22:08
img img
Re: dotaz
Salek-caje
11.12.2015 14:02
Kombucha
DR.Neduh
17.09.2015 08:49
Nabízím kombuchu
Kombucha
05.07.2015 00:37
img img
Re: Nabízím kombuchu
candramangar@gmail.com
24.10.2020 22:57
img img img
Re: Re: Nabízím kombuchu
Jaroslav
08.03.2021 12:28
img img
LXYEdSaCyQypW
Barnypok
01.04.2017 04:10